czwartek, 4 kwietnia 2013

Erotyczne baśnieLubię powieści fantastyczne i nie mam najmniejszego
problemu z zawieszeniem logiki, by pozwolić zaistnieć smokom czy innym orkom. Są jednak takie momenty kiedy czuję się w tym zawieszeniu jak idiotka, a dzięki Lawful Escort przeżyłam ten stan kilka razy.

 Mogę zrozumieć, że prawniczka wynajmuje mieszkanie wraz z prostytutką. Ale kiedy rzeczona prawniczka, do seksu podchodząca bardzo emocjonalnie, zgadza się zastąpić współlokatorkę coś mi zaczęło zgrzytać. A kiedy była dziewczyna głównego bohatera postanawia pojawia się w jego apartamencie w seksownym negliżu by go odzyskać zgrzyty stały się ogłuszające.
Warstwa fabularna jest, w najlepszym razie, średnia. Język i styl, podobnie, dużo powtórzeń i kalek językowych. Bohaterka notorycznie jest wbijana na członek bohatera, oboje przeżywają więcej orgazmów podczas jednej nocy niż statystyczny Polak w kwartał. Książka jest tania (w tej chwili 0,99$ w kindle store), czyta się bez przykrości, więc jeśli ktoś ma ochotę i ograniczony budżet, może spróbować. 
Ale fajerwerków nie ma.

Do utraty tchu reklamowane jest jako książka dla wielbicieli 50 twarzy Grey’a. Postanowiłam nie ulegać temu negatywnego PRowi i książkę kupiłam (wcale, ale to wcale, nie poleciałam na okładkę). 
To erotyka, ale w normalniejszym, ludzkim wydaniu. Mamy tu oczywiście schemat, ona młoda, po rozpadzie związku od dłuższego czasu sama, spotyka jego, ale bohaterowie pasują do siebie, mają podobne zainteresowania. Można uwierzyć, że gdyby istnieli naprawdę, też mieliby się ku sobie. Oboje są sympatyczni i mogliby występować w "normalnej" powieści.
Fabuła nieromansowa ograniczona jest do minimum, ale i tak dowiadujemy się co Gwen lubi jeść, jakie programy telewizyjne ogląda najchętniej i jakie są jej największe bolączki. Sam romans z Profesorem Ciacho jest gorący, chwilami zabawny, nie pozbawiony pikanterii, ale nie zaczyna się od wiązania i bicia. A seryjne orgazmy miewa tu tylko Gwen, miło że Autorka wzięła pod uwagę fizjologię.
Widać, że Portia Da Costa to nie debiutantka, pisze swobodnie, więc książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Tłumaczenie kilka razy nawala, ale nie są to wpadki niewybaczalne. Autorce się uniknąć powtarzalności w opisywanych scenach erotycznych, a scena w hotelu była niemal nowatorska. Poszukiwacze skomplikowanych intryg mogą być zawiedzeni, ale to nie kryminał, tylko powieść erotyczna. 

Jedno mnie zastanawia, dlaczego w powieściach erotycznych dla kobiet zawsze pojawia się ślub? Czy oni nie mogą żyć długo i szczęśliwie na kocią łapę? Albo rozstać się po jakimś czasie? Dlaczego zakończenia są tak stereotypowe?


0 komentarze: