środa, 14 października 2015

Top 5 Wednesday Favourite Diverse CharactersDzisiaj powinno być o postaciach odbiegających jakoś od standardu białego, pełnosprawnego, heteroseksualnego bohatera/bohaterki literackiej. Znalezienie takich postaci może być bardzo trudne, ale z drugiej strony pojawiają się one nawet w popularnych seriach młodzieżowych. 

 Ja ze zdumieniem odkryłam, że na mojej liście przeczytanych na GR nie ma wielu pozycji, w których główny bohater/główna bohaterka są innej rasy niż biała (a jak już, to są Azjatami). Trzeba to będzie naprawić. A póki co, lista moich ulubionych niestandardowych postaci:

Magnus Bane- właściwie jedyny powód dla którego mogę lubić serię Dary Anioła. Magnus z jednej strony jest jedną  nielicznych postaci biseksualnych w literaturze, z drugiej nie jest to jego jedyna cecha. Poza tym jest półdemonem, Azjatą i ma najgorszy styl ubierania się o jakim czytałam.
Cinder Linh- Cinder jest cyborgiem, co oznacza, że jest nie tylko osobą de facto niepełnosprawną, ale też jest traktowana jako gorszy, niepełny człowiek.  Prawnie nie jest nawet samodzielną osobą. 
Cormoran Strike- prywatny detektyw, weteran i inwalida wojenny. Autor pokazuje jego niepełnosprawność jako ważną, ale nie dominującą część jego życia. A wszystko opisane bez zbędnego patosu czy dramatu, ale też bez słodzenia. 
 Gabrielle de Lioncourt- z Kronik Wampirzych Anne Rice. Bardzo rzadki, moim zdaniem, przykład postaci aseksualnej. Co jest ciekawe, zwłaszcza w serii tak nastawionej na związki i dramaty uczuciowe jak Kroniki.
Peter Grant – londyński policjant o afrykańskich korzeniach, które są ważne dla opowieści. W dodatku umie rozmawiać z duchami. Chyba bardzo chciałby być normalny, ale z drugiej strony nie ucieka przed magią. 

Wyróżnienie:
Kamala Khan- nasza nowa Miss Marvel. Cudowna nastolatka z Jersey, będąca też muzułmanką pakistańskiego pochodzenia. Przeczytałam tylko jeden tom, ale w historię ładnie wplecono kulturowe i religijne problemy i dylematy bohaterki, unikając przy tym przesady.
 

0 komentarze: