środa, 29 lipca 2015

Top 5 Wednesday Favorite Character Tropes

Dzisiaj będzie lekko, łatwo i tagowo (chyba nie ma polskiego odpowiednika). O co chodzi? Top 5 Wednesday to akcja wymyślona na potrzeby Youtube'a. Co tydzień pojawia się inny temat, zawsze chodzi o stworzenie listy pięciu ulubionych postaci/wątków/utworów. W tym tygodniu mamy ulubione tropy literackie dotyczące postaci.


W przygotowaniu tej listy korzystałam z pomocy TV Tropes, ale tłumaczenia nazw moje,więc jeśli ktoś zna lepsze, proszę o info.
1. Spirited young lady/Pełna werwy młoda dama
Gdybym miała wskazać swój ulubiony trop, to właśnie ten. Większość moich ulubionych bohaterek literackich doskonale do niego pasuje, a Elizabeth Bennet można uznać za jego matkę chrzestną. To wszystkie te młode damy, które z jednej strony są dobrze wychowane i spełniają oczekiwania społeczeństwa, z drugiej zaś naginają zasady.Zazwyczaj są inteligentne, dość śmiałe i jasno pokazują męskim bohaterom co o nich sądzą. Mają też mocny kręgosłup moralny. I zazwyczaj wychodzą na woje. Przykłady: Lizzie Bennet, Jane Eyre, Agnes Grey, z nowszych Alexia Tarobotti.
2. Silk hiding steel/Stalowe magnolie
Na pierwszy rzut oka, bohaterki bardzo podobne do pełnych werwy dam, ale bez pozbawione ich energii. Są eleganckie, nad wyraz dobrze wychowane i zupełnie niegroźne, jak małe kociaki. Tylko z jakiegoś powodu zazwyczaj wychodzą na swoje. Dla mnie ten trop uosabia Charity Carpenter- oddana żona i matka, wspierająca męża. Dopóki ktoś nie próbuje zrobić krzywdy jej rodzinie, bo wtedy. Rzadko są głównymi bohaterakmi. Stalową magnolią nie musi być kobieta, Doran Martell spełnia wszystkie warunki. Przykłady: Sansa Stark, Melanie Hamilton, lady Sybil Vimes, Molly Weasley.
3. Loveable Rouge/Czarujący drań
Wszyscy ich kochamy, stąd nieustająca popularność Robin Hooda i Janosika. Postać, króra łamie prawo, ale przy tym posługuje się jakimś kodeksem honorowym, jest miła dla dzieci i osób starszych, oraz prawdziwym dżentelmenem. Dodajmy do tego czarujący uśmiech i większości bohaterek (i czytelniczek) miękną kolana. Przykłady: Arsene Lupin i wszyscy inni złodzieje-dżentelmeni, Święty, Moist von Lipwig, markiz de Carabas, Crowley z Dobrego Omenu.

4.AntiVillain/lord Vetinari
Odwrócenie antybohatera, antagonista który działa ze szlachetnych pobudek. Jak lord Vetinari, który dba o dobro swego miasta, używając do tego metod co najmniej dwuznacznych moralnie. Ten typ postaci bez mrugnięcia oka zabiją naukowca, bo ten zagraża bezpieczeństwu wielu osób. Drugi mój ulubiony trop. Poza lordem Vetinari zaliczyłabym tu jeszcze dżentelmena Johnnie Marcone, przywódca chicagowskiej mafii, a jednocześnie człowiek, który nie skrzywdzi dziecka. Albo Trentona Kalamacka, który jest w sumie dobrym elfem, tylko dąży po trupach do celu. Przykłady: kapitan Nemo, Długi John Silver, Melisandre.
5.OOC is serious business
Nie chodzi o to, że jakaś postać ujawnia dodatkową cechę charakteru, hobby czy opinię, które zmieniają nasze zdanie. Chodzi o ten moment, kiedy postać zachowuje się inaczej niż dotychczas by podkreślić wagę wydarzenia. Jeśli dobrze zrobione, takie "wyjście z roli" zostaje z czytelnikiem na bardzo długo. Kiedy Mac z Akt Dresdena wygłosił całe zdanie, wiedziałam że Harry jest po uszy w gównie i na serio zaczęłam się martwić. Kiedy Hermiona skłamała w sprawie trolla, wiadomo było że wraz z Harrym i Ronem będą przyjaciółmi. I kiedy pesymistyczny chiński generał zapewnia w pierwszym rozdziale Wojny Z, że wszystko będzie dobrze.

A Wy macie swój ulubiony trop/typ postaci literackiej?

0 komentarze: