niedziela, 3 maja 2015

Anglojęzyczny Booktube for beginners


Jakiś czas temu Pyza zasugerowała, że powinnam napisać o anglojęzycznym Booktube. Oto krótki, subiektywny i na pewno nie wyczerpujący przewodnik po Booktuberach. Trafiły tu osoby, które lubię oglądać, czasami ze względu na omawiane gatunki, albo osobowość przed kamerą.Wiem, że niektórzy boją się spróbować oglądania filmików po angielsku, bo onieśmiela ich akcent/dykcja/szybkość mówienia vlogerów. Niepotrzebnie. Część już przygotowuje napisy dla osób niesłyszących, nie jesteśmy skazani na kuriozalne niekiedy autonapisy YT. A nawet jeśli nie ma napisów, to po kilku odsłuchaniach można się przyzwyczaić i problem znika.
Oto moja lista:

Katytastic- poza filmikami czytelniczymi, publikuje/publikowała video o pisaniu, NaNoWriMo i to one przyciągnęły mnie do kanału. Kat ogląda się przyjemnie i łatwo, także dlatego że ma kalifornijski akcent (a więc taki, do którego przyzwyczaiło nas Holywood).


Gwendolyn Reading Method- czyta głównie romanse i książki obyczajowe, a jej filmiki są zawsze bardzo krótkie, ciekawe i ładnie zrobione. Polecam, zwłaszcza jeśli stos książek do przeczytania wydaje się Wam za mały.


Peruse Project- ze wszystkich oglądanych przeze mnie Booktuberów zajmujących się literaturą młodzieżową, Regan lubię najbardziej. Także za bardziej krytyczny stosunek do czytanych książek, oraz wybieranie lektur spoza listy bestsellerów.


Books and pieces- coś dla fanów sf i fantastyki. I brytyjskiego akcentu. Elizabeth recenzuje nie tylko nowości, ale i klasykę, jest też bardzo kreatywna w swoich filmikach. Ostatnio zaczęła czytać komiksy, więc jest jeszcze ciekawiej.


Librarianfanmail- biblioterkarka i vlogerka. Często pokazuje książki, których nie pokazuje nikt inny, a jej oceny są zawsze dobrze umotywowane. Lubię ją oglądać po ciężkim dniu, ma bardzo kojący głos.

Jesse the Reader- rodzynek. Znajomy Katytastic, czasami kręcą wspólne filmiki. Omawia głównie literaturę młodzieżową, ale z męskiej perspektywy ;). Dobrze się go ogląda, choć Jesse mówi bardzo szybko (ale sam przygotowuje napisy do swoich filmików, więc mają one sens).


Rincey Reads- moje nowe odkrycie. Czyta dużo literatury współczesnej. Omawia książki szczegółowo, zwraca uwagę na aspekty kulturowe, a wszystko to spokojnym, nieco radiowym, głosem.

Czy macie swoich ulubionych youtuberów anglojęzycznych? A może znacie kogoś z Polski, kogo warto oglądać. Przyznaję, że z chęcią obejrzałabym jak ktoś mówi o polskich książkach, ale niestety, nie mogę znaleźć nic ciekawego. 

0 komentarze: